W centrum natury – Polańczyk

Polańczyk jest klimatyczną wsią uzdrowiskową i turystyczną, wchodzącą administracyjnie w skład gminy Solina w powiecie leskim i województwa podkarpackiego. Położony na zachodnim brzegu zalewu Solińskiego.

Przed rokiem 1998 miejscowość należała do województwa krośnieńskiego. Polańczyk liczy sobie około 800 mieszkańców. Wieś istniała już w 1580. Nazywała się wtedy Polieszczańskie. Obecna nazwa przyjęła się pod koniec XVII wieku. Wieś należała wtedy do Polańskich. Ostatnim właścicielem wsi do 1945 był Franciszek Cieśliński. Po II wojnie światowej ze wsi wysiedlono ludność ukraińską oraz rusińską. Wieś rozwinęła się w latach 60 ubiegłego wieku z chwilą powstania Zalewu Solińskiego. Wtedy to na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka otoczonym wodami jeziora zbudowano domy wczasowe. Zaczął się napływ turystów.

Wabikiem dla wczasowiczów ceniących sobie naturę i przyjazne zdrowiu otoczenie jest piękna przyroda – góry, lasy głównie bukowe i modrzewiowe i specyficzny mikroklimat. Okolica jest atrakcyjna dla turystów lubiących chodzenie po górach, zbierających grzyby, zioła, obserwujących ptaki czy dzikie zwierzęta. Wody zalewu to raj dla wędkarzy. Można złowić sandacza, okonia, leszcza, płotkę. Przybywa również wielu żeglarzy, turystów rowerowych i tych lubiących piesze wędrówki.

W okolicy znajdują się ścieżki spacerowe o różnym czasie przejścia np. Cypel Polańczyka czy Perła Polańczyka oraz ścieżki rowerowe. Jedną z wielu atrakcji są rejsy po Jeziorze Solińskim: statkami pasażerskimi, jachtami, rowerkami wodnymi, kajakami czy łódkami wiosłowymi. Inną atrakcją jest możliwość nurkowania.

Kwestia dotycząca noclegu jest bardzo dobrze rozwinięta i starannie zorganizowana. Można znaleźć coś dla siebie (noclegi Polańczyk / spis), bo standard pokoi jest różny, a ceny zaczynają się już od 30 zł za dobę. Niektóre pokoje można wynająć z wyżywieniem. We wsi jest też baza gastronomiczna, która specjalizuję się w potrawach z tamtych regionów.

Polańczyk to także miejscowość uzdrowiskowa. Są w niej sanatoria na około 1500 miejsc. Leczy się tu przede wszystkim choroby ortopedyczno – urazowe, choroby górnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne, choroby endokrynologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, cukrzycę, otyłość. Sanatoria są dobrze wyposażone i wygodne. Obok znajdują się boiska, korty tenisowe, miejsca spacerowe. Walorem są naturalne wody mineralne wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-bromkowe i jodkowe. Te ostatnie jeszcze nie eksploatowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>