Urokliwe zakątki nad Bałtykiem: Sztutowo

Polskie wybrzeże jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Mamy tu wszystko. Malownicze wydmy, cudowne nadmorskie lasy, dużą ilość rezerwatów przygody, bardzo dużo zabytków, niesamowitą historię. Są zarówno wielkie nadmorskie kurorty, jak i spokojne, malutkie osady rybackie i miasteczka, które co ciekawe kuszą polskich turystów jeszcze bardziej niż wspomniane wielkie kurorty typu Gdańsk czy Koszalin. Jedną z takich mniejszych miejscowości jest Sztutowo, należące administracyjnie do województwa pomorskiego.

Miejscowość ta intryguje pod wieloma względami. Historią (długi czas rządzili tu Niemcy), wyglądem (po zmroku wygląda bajkowo), położeniem (blisko stąd wszędzie) czy fantastycznymi ludźmi, kochającymi turystów, którzy często są dla nich źródłem jedynego utrzymania. Sztutowo to również rozsądna baza noclegowa [tutaj: ] na każdą kieszeń. Znajdziemy tu zarówno luksusowe hotele ze SPA i parkami wodnymi, dużą ilość hosteli, a także najtańsze noclegi, czyli schroniska młodzieżowe i pole biwakowe oraz namiotowe. Dla każdego znajdzie się tu miejsce. Nie ma tu tak, że ktoś nie znajdzie noclegu. Miasto więc tym bardziej jest warte uwagi.

Warto tu wybrać którąś z wielu przystani rybackich. Tam można nie tylko doskonale zjeść, ale także popatrzeć, jak robi się rybę, przyrządza, smaży. Wszystkie czynności kucharskie widać jak na dłoni, nikt nas nie oszuka. A że rybka lubi pływać, to przyjemnie jest usiąść wieczorem w smażalni, zjeść dobrego dorsza i napić się zimnego piwa, patrząc na falujące morze. Nic lepszego nad morzem nas spotkać nie może. Warto wspomnieć, że wszystkie kutry i smażalnie ryb w Sztutowie i okolicach są zbudowane i pomalowane własnoręcznie. To robi przeogromne wrażenie na wszystkich turystach, mieszkańcy Sztutowa i okolic są utalentowanymi ludźmi. Od tych ludzi można się tylko uczyć podejścia do życia, do pracy, do ludzi. To właśnie tu wśród tych rybaków z tego małego miasteczka nad morzem można na nowo nauczyć się jak żyć.

Miejscowość ta intryguje pod wieloma względami. Historią, wyglądem – po zmroku wygląda bajkowo, położeniem – blisko stąd wszędzie czy fantastycznymi ludźmi kochającymi turystów, którzy często są dla nich źródłem jedynego utrzymania. Zatem warto jest tu spędzić nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>