Na narty tylko w Bieszczady

Bieszczady to przepiękny obszar górski leżący w południowo wschodniej części naszego kraju, tuż przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Wiele osób kojarzy go przede wszystkim z piękną przyrodą oraz niesamowitymi widokami, roztaczającymi się z rozległych połonin. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Bieszczady to również doskonałe miejsce do uprawiania aktywnej zimowej turystyki.

Ze względu na ochronę przyrody bieszczadzkiej, w najwyższych partiach gór wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe nie zostały utworzone. Skutecznie od wielu lat sprzeciwia się temu Bieszczadzki Park Narodowy, tłumacząc swe decyzje koniecznością ochrony spokoju zwierząt. Jednak pomimo surowych obostrzeń, są w Bieszczadach stoki, na których narciarze mogą poszaleć.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie działające na obszarze Bieszczad, to między innymi Arłamów, Bystre, Kalnica, Ustrzyki Dolne czy Karlików. W Arłamowie, który leży na styku Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego, działają dwa wyciągi orczykowe, jeden z nich ma długość 400 metrów, drugi 0,5 km. Na obszarze kompleksu wypoczynkowego wytyczono trzy trasy zjazdowe. Posiadają one sztuczne oświetlenie, a w ich pobliżu znajdują się lokale gastronomiczne, w których po wysiłku można uzupełnić utracone kalorie.

Prawdziwą stolicą zimowego narciarstwa zjazdowego w Bieszczadach są Ustrzyki Dolne. Jeden z najpopularniejszych dwuosobowych wyciągów orczykowych znajduje się na stokach góry Gromadzyń. Znajduje się tu także 300-metrowy wyciąg talerzykowy. Przy ośrodku działa szkółka narciarska, gdzie młodzi adepci mogą pod okiem specjalistów ćwiczyć swoje pierwsze zjazdy.

Bieszczady to nie tylko narciarstwo zjazdowe. W okolicy Cisnej oraz Wetliny powstaje coraz więcej tras przeznaczonych do uprawiania narciarstwa biegowego. W punkcie informacji turystycznej, który działa w Cisnej można nabyć szczegółowe foldery informacyjne, dotyczące proponowanych tras biegowych. Coraz większą popularnością cieszą się także organizowane w Bieszczadach wyjazdy ski-tourowe.

Wszyscy miłośnicy szaleństwa na białym puchu mogą liczyć na przytulny nocleg w jednym z licznych hoteli lub pensjonatów (szukając w Internecie, wpisz w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Bieszczady online”). Baza noclegowa jest bardzo rozbudowana i z pewnością każdy chętny znajdzie tu nocleg odpowiadający jego wymaganiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>