Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich

Wyprawa w region Gór Świętokrzyskich okaże się być strzałem w dziesiątkę dla wielu turystów. Nie każdy turysta lubi chodzić po zatłoczonych kurortach takich jak Zakopane. Nie ma absolutnie niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób w dzisiejszych czasach decyduje się na wycieczki w mniej znanych miejscach. Można tam zwiedzić zabytkowe miejsca oraz budowle architektoniczne z dawnych lat. Wybierając się do Gór Świętokrzyskich, warto udać się zwłaszcza do tamtejszej Jaskini Raj.

 

Region Gór Świętokrzyskich jest przede wszystkim bardzo malowniczy. Jaskinia Raj usytuowana jest dokładnie w Chęcinach. Charakteryzuje się ona niezwykle bogatą szatą naciekową, którą można obejrzeć na własne oczy z bliskiej odległości w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń tego typu w Polsce, ale także i całej Europie. Z tego też względu, ten region województwa odwiedzany jest każdego roku przez tysiące turystów chcących zobaczyć jaskinię.

Długość jaskini wynosi około 250 metrów, a więc nie jest ona zbyt długa, ale za to bardzo ciekawa. Powstała ona w wapieniach. Jest głęboka na blisko 10 metrów, a więc zwiedzając ją trzeba bardzo uważać na swoje ruchy. Nad bezpieczeństwem turystów cały czas jednak czuwa przewodnik. Bardzo charakterystycznymi naciekami w Jaskini Raj są przede wszystkim stalaktyty, lecz znajdują się tam również polewy lub draperie. Każdy fan przyrody znajdzie w tym miejscu coś dla siebie, a taka wycieczka zakończy się dla wszystkich zainteresowanych pełnym sukcesem.

Warto poświęcić jeden dzień na zwiedzanie tej jaskini, decydując się na nocleg w Górach Świętokrzyskich (zobacz Meteor noclegi i hotele). Może to  być korzystne zarówno pod kątem turystycznym, jak i edukacyjnym, dla całej rodziny. W jaskini obaczyć można perły jaskiniowe, a co ciekawe, odnaleziono tam również szkielety wielu zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny, niedźwiedź jaskiniowy, żubr pierwotny, czy też hiena jaskiniowa. Widać wyraźnie, że ta atrakcja kryje w sobie wiele zagadek, a dla fanów przyrody oraz archeologii, jest to miejsce godne uwagi.

Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, ponieważ mało jest takich miejsc w najbliższej okolicy. Jest to jaskinia o charakterze naciekowym, więc podziwianie stalaktytów w jej głębi jest jak najbardziej możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>