Godne uwagi zabytki w Świnoujściu

Świnoujście to jedno z najstarszych miast w Polsce. Tutejsza historia sięga, co potwierdzają badania archeologiczne nawet 5 tysięcy lat. Burzliwe dzieje tego pięknego miasta, prowadzone walki i inne wydarzenia historyczne odcisnęły na nim piętno, zwłaszcza na świnoujskiej architekturze. Odnajdziemy tutaj zatem całą masę zabytków. Zarówno one, jak i dostęp do morza oraz wiele innych atrakcji, przyciąga do Świnoujścia co roku tysiące turystów. Bogata baza noclegowa  pozwala zaplanować wakacje nawet na ostatnią chwilę. Znajdziemy tutaj zarówno luksusowe hotele, jak i skromne pensjonaty oraz kwatery prywatne (więcej na stronie Świnoujścia). Wśród dostępnych dla turystów nastawionych na zwiedzanie zabytków, ogólnodostępne i warte zobaczenia są między innymi: Osiemnastowieczne forty (I, II, III, IV), Park zdrojowy, Muzeum rybołówstwa Morskiego, oraz Latarnia Morska Świnoujście.

Wspomniane forty, to pochodzące z XVIII wieku zabudowania służące ochronie miasta. Są one w większości dostępne dla turystów. W pierwszym forcie można obejrzeć eksponaty dotyczące świnoujskiej fortyfikacji, można też zapoznać się z ich historią. Park Zdrojowy, to zabytkowe tereny parkowe, które powstały pod koniec XVIII wieku, ale znacznie powiększono je dopiero w wieku XIX. Można tutaj podziwiać rozliczne gatunki drzew i krzewów. W pobliżu parku przebiegają  cztery szlaki turystyczne, w tym miedzy innymi Szlak Nadmorski oraz Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku (więcej na stronie Wikipedii).

Przechodząc dalej do wspomnianego wyżej Muzeum Rybołówstwa Morskiego, mieści się ono w jednym z najstarszych budynków tego pięknego miasta – dawnym ratuszu miejskim. Rozłożona na trzy działy ekspozycja: przyrodniczy, morski i historyczny nawiązuje nie tylko do dziejów rybołówstwa, ale ogólnie historii nadmorskiego miasta oraz jego przyrody.

Kolejnym zabytkiem Świnoujścia, którego nie sposób pominąć jest Latarnia Morska. Jest to najwyższa tego typu budowla na Pomorzu i najwyższa na świecie latarnia zbudowana z cegły. Historia miasta i wymienione tutaj zabytki, to zaledwie niewielki procent tego, co Świnoujście oferuje poszukującym estetycznych wrażeń turystom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>